Практически ориентираното образование в американското училище, умението на учителите да насочват своите ученици да усвояват научните знания като малки изследователи, екипната работа на преподавателите и това, че децата се връщат доволни от това, което им се е случило в училище, са част от впечатленията на директора на ПМГ „Яне Сандански“ в Гоце Делчев, Елка Божикова, която се завърна от десетдневно обучение в Ню Йорк. Тя беше там заедно с още 14 български ръководители на учебни заведения, като част от квалификационната програма за училищни директори на фондация „Америка за България“.
„Нашите български ученици са подготвени добре по отношение на научното знание, но им липсва постоянната пряка връзка с живота, което е основата на бъдещата им добра конкурентоспособност“ споделя още Елка Божикова.
„Трудно български учител би приел освободеността в отношението между учител и ученик там, поне в това, което тук приемаме за нормален учебен процес“ – разказва още тя. „Това, което открих и ме учуди, че там не се цени изучаването на чужди езици. Подценяват и смятат, че английският език им е достатъчен, но днешният съвременен свят показва, че това е минус. На американските ученици им липсват познанията за света като цяло. Нашите ученици имат много широка култура в това отношение. Така обобщи накратко впечатленията си от обучението зад Океана директорът на ПМГ „Яне Сандански“ в Гоце Делчев.