Сметките за електроенергия не само могат да изпразнят портфейла ви, но и да ви замаят главата. За да намалите малко тези ефекти, е полезно да знаете кои домакински уреди консумират най-много енергия. За тях съобщава „Wirtualna Polska“, цитирани от БГНЕС.

Днес домовете ни са буквално претъпкани с консумиращи ток уреди, без които ежедневието ни би било много по-сложно. Това удобство обаче води до високи сметки за електроенергия. Някои уреди, като например хладилник, трябва да бъдат включени към електрическата мрежа през цялото време. Въпреки това има някои, които е по-добре да изключите от мрежата, когато не ги ползвате. Пример за това е електрическа кана.

Обикновената електрическа крушка консумира повече ток, отколкото бихте очаквали. Осветлението на апартамент от около 60 m2 може да струва доста. Помислете дали да не замените традиционните си крушки с LED и енергоспестяващи крушки или да намалите малко количеството изкуствена светлина в дома си. Така ще се спести електроенергия и съответно – пари.

Зарядното устройство за телефона често се оставя в контакта, след като е зареден напълно. Измервания, направени от Яцек Блонярц от Научния център „Коперник“, показват, че неизползваните зарядни устройства, включени в контакта, консумират 0,1-0,5 Вт. И макар че тази цифра може да изглежда малка, в зависимост от броя на зарядните устройства в дома, количеството изразходвана енергия може да е по-голямо. Зареденият смартфон, който остава включен в електрическата мрежа, също консумира значително количество ток. Обикновено това е 2/3 от консумацията на зарядното устройство по време на зареждане, т.е. около 2,45 Вт.

Хладилникът е част от оборудването, която не можем просто да изключим от електрическата мрежа. Той може да консумира около 300 кВТ/ч годишно. Въпреки това има неща, които можете да направите, за да намалите консумацията на енергия. Например, намалете малко температурата вътре. В края на краищата не всички храни трябва да се охлаждат прекалено много. Разбира се, не трябва да прекалявате, за да не се развали храната. Друго решение е да намалите количеството на храната вътре.

Индукционният плот изисква най-много енергия от всички кухненски уреди. Той трябва да бъде свързан от квалифициран електротехник. Годишното потребление на енергия може да достигне до 750 кВт/ч енергия.

Фурната е още един от най-енергоемките кухненски уреди. Годишното потребление на енергия може да бъде около 500 кВт/ч.

Електрическата кана е уред, който консумира значително количество енергия, несъразмерно с размера си. Тя може да консумира до 240 кВт/ч годишно.

Една съдомиялна машина, която се използва ежедневно, може да увеличи годишната ви сметка за енергия. Основното нещо, което трябва да запомните, е да я включвате само когато имате наистина голямо количество мръсни съдове. Това ще спести не само вода, но и електроенергия.

Имайте предвид и това!

Знаете ли, че домашните уреди могат да водят „таен“ живот и да продължат да работят дори когато сте натиснали бутона за спиране на захранването? От някои изследвания се  разбра кои устройства са особено пагубни и продължават да хабят енергия дори и след като са изключени.

Зарядно устройство без телефон. Зарядно устройство, оставено в контакта, продължава да използва енергия .

Цифров телевизионен тунер. Телевизионните тунери продължават да работят, след като ги изключите и губите енергия.

Телевизор. Знаехте ли, че натискането на бутона за захранване изпраща телевизора в режим на готовност, а не го изключва? Това консумира около 25 долара енергия на година.

Компютри и лаптопи. Дори изключени, компютрите и лаптопите продължават да работят. Ако ги изключите от контакта може да спестите до 100 долара.

Устройства с таймер. Такава малко забелязана подробност като работен таймер може да ви покаже, че устройството все още е включено.

Трябва ли да ги изключите? Някои смятат, че горните суми са малки, докато други ще бъдат впечатлени. Все пак изключването на уреди от контакта наистина си струва.

Коментирайте

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.