Брѐзница (изписване до 1945 година: Брѣзница) е най-голямото село в Югозападна България. То се намира в община Гоце Делчев, област Благоевград. Населението му по последното преброяване е близо 3500 души. Село Брезница се намира в планински район – в полите на Пирин на 17 км северозападно от град Гоце Делчев. Разположено е на източния склон на Пирин планина, като там свършва второкласният път от Гоце Делчев и започва четвъртокласен път до Добринище, който минава в близост до хижа Гоце Делчев и е изключително живописен. Простира се на двата бряга на река Туфча, която води началото си от Средното Брезнишко езеро. Това е едно от най-големите села в общината. Основната земеделска култура е тютюнът, като също така се отглеждат и насаждения за производство на тревни фуражи. В близост до селото са красивите Брезнишки езера. Село Брезница се споменава за първо в османски регистър от 1464 – 1465 година. През 1912 година жителите на селото, в което има 202 мюсюлмански семейства, са насилствено покръстени от български паравоенни части и БПЦ. Населението основно изповядва двете религии – ислям и източноправославно християнство. По-голямата част от населението са мюсюлмани.

До 1913 в селото живеят само мюсюлмани, които имат контакти с християните от околните села, главно Кремен и Обидим. След Балканските войни в селото се заселват християни, бежанци от Егейска Македония (главно от Горно и Долно Броди) и от Кремен. Женска седянка на мюсюлмански жени – тъкане на вертикален домашен стан, работа с чекрък (за навиване на преждата, ползвана при тъкането), плетене на чорапи или терлици – представят песните и хората, както и обичаите на с. Брезница в традиционни носии. Жените организират и изложба базар на занаятчийските изделия, които произвеждат. В селото все още се подготвя сватбен чеиз за момите. На времето в селото е имало 500 домашни тъкачни стана. Приготвят домашен обяд като почти всички продукти са техни собствени. Специалитети – боб в гърне с пастърма на открит огън, куткус и специална халва. От природните забележителности най-известни са двете пещери Чаталестата (дълбока 25 метра) и Туфча (дълбока 12 метра), както и красивите Брезнишки езера.

Брезница стана известно като селото на милионерите, заради богатите къщи с паркираните отпред луксозни возила, процъфтяващите предприятия и необичайно високия стандарт на населението. “Милионери е силно казано, просто имаме трудолюбиви и предприемчиви хора, чийто бизнес се развива добре – селото, наброяващо около 2 600 жители. От тях към 60 души са християни – другите са мюсюлмани. Двете общности живеят в мир и разбирателство и взаимно си помагат. Първото нещо, което прави впечатление тук са двата храма, разположени един срещу друг – джамията и църквата . “Благодарение на местния бизнес и дарителите ни, и двата са ремонтирани“ . В наши дни китното пиринско село може да се похвали с 22 малки, средни и големи предприятия, чудесно училище с 400 ученици, детска градина с 215 деца и … с недостиг на работна ръка. Защото тук конкуренцията между самите предприятия да привлекат работници е голяма, както и заплатите
Основните ни големи предприятия работят на ишлеме. Материалите се доставят тук и после продукцията се изнася основно за пазарите на ЕС. Някои произвеждат облекла за много известни световни марки. Една от фабриките ни работи основно за специализираните структури на ЕС, т.е. полиция, пожарна, военни облекла. Хората тук са предприемчиви, работят много, но обичат и да разпускат сред природата.
Източник:selo.bg
