Италианската поредица на Хроника продължава към Сиена.  Според местна легенда градът е бил основан от синовете на Рем, близнаците Аксий и Сений, които се скрили тук от чичо си Ромул. Може би затова капитолийската вълчица, кърмила Ромул и Рем, е символ на града. Сиена – известна с историческото си съперничество с Флоренция, е запазила жив духа на богатата си история и култура, за която свидетелстват красивите средновековни сгради. И до днес се пази традицията, всички нови сгради да са в унисон със старинната архитектура.

Внушителна и впечатляваща е Сиенската катедрала, която датира от ХII век, построена в чест на Възнесението на Дева Мария (ит.Cattedrale di Santa Maria Assunta). Твърди се, че тя е третата по големина и великолепие след катедралите в Милано и Флоренция. Истински архитектурен шедьовър, красива, както отвън, така и отвътре. Изработена е от бял и зеленикаво-черен мрамор с допълнение от малко червен, редуващ се на ивици.  Интериорът на тази черква е главозамайващ. Дълго може да се дивите на  мраморния й под със сложни мозайки, син свод със златни звезди, позлатен шестоъгълен купол, статуята на Йоан Кръстител, изваяна от Донатело и библиотеката Пиколомини с фрески от Пинтурикио.

Още зашеметени от катедралата, стигаме до Пиаца дел Кампо. Един от най-красивите средновековни площади в Европа има интересна форма на вдлъбната черупка, разделена на девет ивици и покрита с червен паваж. Тук се издига сградата на „Палацо Публико“ с известната камбанария „Торе дел Манджа“, която се свързва с името на своя пръв звънар, който сбил голям чревоугодник и всичките си пари давал за ядене. „Пиаца дел Кампо“ винаги е бил централното място и сцена, където са се провеждали шумните конни надбягвания върху коне без седла, известни като Палио. Това събитие се провежда два пъти в годината – на 2-ри юли и 16-ти август, и събира многохилядна тълпа.

 

 

 

 

By hronika

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *