Около Трифон Зарезан стартира рязането на лозите. Това се прави, защото още не е започнало движението на соковете в растенията и те няма да загубят хранителни вещества.
При овощните видове също е необходима резитба.
При старите дървета се премахват изсъхналите и болни клони и мумифицираните плодове.
При младите дръвчета се прави резитба за корона. След това се прави задължително зимно пръскане с бордолезов разтвор 1%.
Към медния препарат се прибавя растително защитно масло, което “задушава” презимувалите щитоностни въшки, акари и други неприятели – Акарзин в доза 3 л. на декар (300 мл на 10 л).
Пръскането с медния препарат е ефективно срещу къдравост, сачмянка, бактериален пригор и гниене.
Ако на есен не си варосал стволовете на овощните си дръвчета, сега е моментът да го направиш, защото през февруари понякога има интензивно слънчево греене и корите се нагряват. През деня се размразяват, а вечер замръзват. Тези резки температурни амплитуди водят до напрежение в кората и тя се напуква.
След средата и края на февруари е време за първите посеви – моркови, спанак, бакла, грах, репички, магданоз, лук от арпаджик или семе, ако времето позволява. Също така се прави сеитба за разсад на ранно полско производство на домати, пипер, патладжан.
В култивационните съоръжения, където ще се отглежда разсада, трябва да се осигурят необходимите условия за виреене на растенията. Оранжериите са отличният избор за целта.
Сеитба на салати се прави през целият месец. Най-добре е през интервал от 8-10 дни (това удължава периода не беритба). Семената се засяват на рядко едно от друго, за да се избегне последващо пикиране.
В края на февруари се засяват семена за разсад от повечето едногодишни градински цветя.
източник: parnici.bg
