Инициаторите на програмата и финалистите от предишни години създадоха общност, целяща да подкрепя развитието на организациите в нестопанския сектор в България
На специално събитие, в присъствието на представители на медиите, граждански организации, настоятелства и други заинтересовани страни, беше обявено началото на третото издание на VIVACOM Регионален грант. Програмата се осъществява от VIVACOM и Български център за нестопанско право и предоставя 60 000 лв. за безвъзмездно финансиране на проекти в полза на общности от малките населени места в страната. Критериите за подкрепа на предложенията, с които се кандидатства, са те да са с общодостъпна полза от реализирането им или да решават проблем за конкретна общност, да са новаторски и да въвличат хората по места.
За финансиране от VIVACOM Регионален грант се кандидатства с попълване на електронен формуляр на адрес www.vivacomfund.bg/regionalgrant.html.
Крайният срок за подаване на документи е 7 януари 2018 г., като финалистите ще бъдат обявени през март следващата година. В програмата могат да участват юридически лица с нестопанска цел, регистрирани в обществена полза, като от тази година се дава възможност за финансиране на проекти и на читалища, училищни настоятелства и настоятелства към детски градини в партньорство с училища и детски градини.
Предложенията, кандидатстващи в третото издание на VIVACOM Регионален грант, могат да получат до 5 000 лв. безвъзмездна финансова помощ за реализирането им, без ограничения в тяхната тематика и насоченост. Финалистите се селектират от независимо жури, в което участват Любен Панов – член на Настоятелството на БЦНП, Жаклин Вагенщайн – съдружник и директор на издателство Колибри и създател на кино-литературния фестивал Синелибри, Ива Дойчинова – журналист, Иван Кънчев – основател на сдружение Българска история и Мария Чернева от БНТ.
„VIVACOM Регионален грант дава скорост на добрите идеи – това е и тазгодишното мото на програмата“ – каза Веселка Вуткова, директор Корпоративни комуникации на VIVACOM. – „Скорост, за да могат малките населени места и общностите в тях да не се чувстват изостанали спрямо големите градове; скорост, която увлича, свързва и преодолява предизвикателствата.“
„Тази програма ни изпълва с удовлетворение и ентусиазъм. Удовлетворение, защото за две години 24 екипа са успели да променят повече или по-малко мястото, в което живеят, да създадат повече от 50 партньорства, да въвлекат повече от 3500 човека. Ентусиазирани сме, защото идеите са все по-добри и вълнуващи. Какво по-успешно от това не да казваш на хората какво да правят, а да даваш сила на техните идеи. Това е програма за насърчаване на гражданската енергия. “ – сподели Надя Шабани, директор на Български център за нестопанско право.
В първите две издания на програмата кандидатстваха общо 539 идеи от всички 28 области на България. Бяха подкрепени 24 местни инициативи и инвестирани 112 480 лева в развитието на общности от цялата страна.
Преди официалното начало на третото издание на VIVACOM Регионален грант беше проведена и първата среща на организациите, реализирали проекти в рамките на програмата. Освен да споделят своя опит, постигнатите успехи и преодолените трудности, финалистите използваха тази възможност да създадат партньорства и да сформират будна и мотивирана общност, целяща да донесе промяна и развитие за малките населени места у нас. Българският център за нестопанско право представи на участниците в срещата актуалните законодателни реформи, отнасящи се за дейността на гражданските организации, и се ангажира да организира и второ подобно събитие през следващата година.